0

Dnů

0

Hodin

0

Minut

0

Sekund

Historie

Akce započatá v roce 1993 Sdružením polské mládeže a Kongresem Poláků v ČR jako nesoutěžní přehlídka polských filmů se velmi dynamicky rozvíjí. Ve druhém ročníku představila divákům vedle polské i domácí - českou tvorbu, v dalším roce se TFL stalo festivalem s ustálenou dramaturgií rozdělující prezentované české, polské a slovenské snímky do tří okruhů. V prvním pořadatelé sahají do „zlatého fondu” všech zúčastněných kinematografií a představují publiku retrospektivu časem prověřených významných filmových režisérů. V minulých ročnicích jsme prezentovali díla tvůrců jako jsou Jiří Krejčík, Jan Němec, Jerzy Kawalerowicz, Andrzej Wajda, Henryk Kluba, Dušan Hanák, Wojciech Jerzy Has, Jan Švankmajer, Štefan Uhr a další. Mnoho z nich se akce osobně zúčastnilo. Druhá část je soutěží režisérských debutů. Ve třetí části mohou diváci shlédnout to nejlepší, co bylo za poslední rok v zúčastněných kinematografiích natočeno. 

Do Těrlicka pravidelně přijížděli autoři, producenti a herci jednotlivých filmů, kteří se zúčastňují bezprostředně po promítání besed s publikem. V sedmičlenné soutěžní porotě pracují významné osobnosti z řad kritiků, filmových novinářů a filmových klubů z ČR, Polska a Slovenska. Porota uděluje cenu za nejlepší režijní debut, která je financována rovným dílem českým, polským a slovenským ministerstvem kultury. Svou cenu uděluje rovněž publikum. Od roku 2002 se na ceně spolupodílí Mezinárodní visegradský fond. 

V roce 2005 se festival přestěhoval do Třince - hutnického města na úpatí Beskyd. Nová lokalizace nabízí moderní kinosál s kapacitou skoro 400 míst, v dosahu ruky se nachází kulturní dům a hotel.

20. ročník filmového léta se kromě Třince rozšířil do kin v Cieszynie, Českém Těšíně a Bystřici, kde se uskutečnily některé projekce. Dnes centrem dění festivalu je bystřické kino a část projekcí se koná v Třinci a Jablunkově.

FBL má osobní záštitu ministrů kultury České republiky, Slovenské republiky a Polska.